Tasarımda Yeni Bir Dönem: ADOBE FIREFLY

Adobe Firefly, Adobe tarafından tasarlanan yapay zeka (AI) destekli bir sistemdir. Metin ve görsel oluşturma araçlarından oluşmaktadır. Şu anda beta aşamasında olan Firefly, ileriki dönemlerde Photoshop, Illustrator ve Premiere Pro gibi diğer Adobe uygulamalarına entegre edilmesi planlanmaktadır.

 

Adobe, bu uygulamalara Firefly'ı yavaş yavaş entegre etmeye başladı. Yeni "yapay zeka" özellikleri, Photoshop ve Illustrator gibi programların ana uygulamalarına değil, "beta" uygulamalarına eklenmektedir. Photoshop Beta'daki "generative fill" özelliği gerçekten sıradışı bir yeniliktir. Metinden görsel dönüşüm yapan yapay zeka modelleri günümüzde oldukça yaygınlaşmaktadır. Bunların en bilinen örnekleri DALL-E 2, Stable Diffusion ve Midjourney'dir. Adobe Firefly da metinden görsel oluşturmak için çalışmaktadır. Firefly'ın özelliklerinden bahsedelim.

 

Adobe Firefly ile neler yapılabilir?

 

Text to Image (Metni Görüntüye Dönüştür):  Metinden görsel oluşturabilen bir araçtır. Ne kadar ayrıntılı bir şekilde yazılırsa sonuç o kadar iyi olur. Örneğin, "Bahçede meyve yiyen tek gözlü sevimli bir robot." gibi bir cümle yazıldığında kullanıcıya bu cümleye yönelik görseller sunar. Ayrıca kullanıcıya seçenekler sunar ve farklı stiller arasından seçim yapma imkanı verir. Realist, çizim, retro, metalik vb. gibi seçeneklerle kullanıcının en iyi sonuca ulaşmasına yardımcı olur.

 

 

Generative Fill (Üretken Dolgu):   Seçilen bir bölgedeki nesnelerin kaldırılmasına veya yeni nesnelerin eklenmesine olanak sağlayan bir özelliktir. Sadece fırça aracını kullanarak yapmak istediğiniz şeyi metin olarak yazmanız yeterlidir.

 

Text Effects (Metin Efektleri):     Metinlere doku ve stil uygulamak için metin efektlerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin, "yastık" kelimesini yazdıktan sonra "Text Effect" bölümünde, yazılan metindeki harflerin nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz. "Balon" yazarsanız, "yastık" kelimesindeki harfler balon şeklinde görünecektir. "Hamburger" yazarsanız, harfler hamburger şeklinde olacak ve farklı bir kompozisyon oluşturacaktır.

 

Generative Recolor (Üretken Yeniden Renklendirme):    Vektör çizimler arasında kolayca temalar arasında geçiş yapabilir ve çizimi yeniden renklendirebilirsiniz. Birden fazla tema seçeneği sunmasının yanı sıra belirli bir konsepti belirleyip buna uygun temalar üretebilir.

3D to Image (3D’yi Görüntüye Dönüştür):    3D olarak hazırlanan bir tasarımı Firefly'a aktararak 3D tasarım üzerinden görseller üretebilirsiniz.

 

Extend Image (Görüntüyü Genişlet):   Eskiden kesilerek yapılan kırpma işleminin aksine, artık dışa doğru genişletme yapabilirsiniz. Bir resim bir alana yerleştirildiğinde, çalışma alanından küçükse, yapay zeka eksik kısımları tamamlayabilir.

 

Firefly'ın henüz yayınlanmamış olan, ancak planlanan birçok özelliği bulunmaktadır. Ayrıca Premiere Pro, After Effects gibi video üretim programlarına da birçok yenilik getirme planları vardır.

 

 

Firefly’ın Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Firefly, sadece Adobe'nin ürettiği tasarım uygulamalarında bulunur ve bu programlara entegre edilmeye devam edecektir. Adobe Express (Beta) uygulaması da Firefly'ın bazı özelliklerini içermekte ve güncellenmektedir. Canva'ya benzeyen Adobe Express, tasarım açısından oldukça verimli ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Firefly, broşür tasarımlarında, logo tasarımlarında, vektör çizimlerde, video çekimlerinde ve montaj işlemlerinde yenilikler getirecek ve uygulamalara eklenmeye devam edecektir. Bu yenilikler, tasarım sürecini hızlandırmak ve fikir açısından katkıda bulunmak konusunda tasarımcılara büyük yardımcı olabilir, ancak Firefly'ın sadece olumlu bir etki yarattığını söylemek yanıltıcı olabilir.

 

 

Firefly’ın Eksileri ve Olası Tehlikeleri Nelerdir?

 

Yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birçok sorun ve problem ortaya çıkabilir. Kötü amaçlı kullanılan görseller, yanlış yönlendirmelere ve kişisel hakların ihlaline yol açabilir. Yapay zeka tarafından üretilen tüm görsellerin belli bir sınıra ve denetime tabi olması gerekmektedir. Manipülasyon içeren içerikler, karmaşıklığa neden olabilir. Gelecekte yapay zeka tarafından üretilen görsellerin daha gerçekçi hale gelmesi durumunda gerçek ile sahte arasındaki ayrımı net bir şekilde yapmak zorlaşabilir. Bu nedenle, bu potansiyel sorunların önlenmesi için şimdiden önlemler alınmalıdır.

 

Başka bir potansiyel risk, tasarım alanında çalışan meslek gruplarının iş yükünün gereğinden fazla azalması ve bu mesleklerin tercih edilmemesidir. Firefly, tasarım süreçlerini hızlandırmayı vadederken, daha hızlı üreten bir yapay zeka ile kıyaslandığında işi daha yavaş teslim eden bir tasarımcıya ihtiyaç duyulmayabilir ve bu mesleğin sona ermesine neden olabilir. Firefly, tasarımcılara yardımcı olmalı ancak onların yerine geçmemelidir. Tasarımcılar, Firefly'ın özelliklerini kullanarak işlerini hızlandırabilir ve aynı zamanda kendi yaratıcılıklarını kullanarak tasarımları özgün hale getirebilirler. Yapay zeka, bu şekilde kullanıldığında oldukça verimli olabilir, ancak insanların tasarımdaki kişisel dokunuşları ve nüansları sağlayamayan bir yapay zeka tarafından aşırıya kaçılmasına izin verilirse, tasarım alanı tamamen yapay zekaların hakimiyeti altına girebilir.

 

Yapay zeka, söylenen içeriklerle ilgili üretimler yapar. Şu anda, kullanıcının yazdığı cümleyle sınırlıdır. Yaratıcılık ve hayal gücü hala insanların kontrolündedir. Gelecekte daha fazla geliştiğinde yaratıcılık alanında da işler yapabilir. Burada tasarım ve fikirlerde özgünlük eksikliği ortaya çıkabilir. Yapay zeka, belirli bir kültür, duygu, his ve deneyime sahip olmadığı için tasarımcıların kişisel dokunuş ve nüanslardan yoksun kalabilir. Farklı tasarımcıların farklı tarzları vardır ve sanatçıları birbirinden ayıran şeyler bu küçük farklardır. Tarz, kişiden kişiye farklılık gösteren bir şeydir ve farklılıkları ve çeşitliliği sağlar. Herkes farklı bir şey düşünür ve kendi tarzına göre tasarlar, bu nedenle tasarımlar benzersizdir. Tasarımları sadece bir programın oluşturması, tekrar ve monotonluk yaratabilir.

 

Firefly, özellikleri kadar potansiyel sorunları da beraberinde getirdiği için tartışmaları gündeme getiriyor. Geleceği şekillendirecek olanlar aslında insanlardır. Teknolojiye uyum sağlamak ve kendilerini geliştirmek insanların sorumluluğundadır. Firefly, tehdit olmaktan ziyade bir yardımcı olmalı ve zamanın değerli olduğu günümüzde insanlarla bütünleşik bir şekilde çalışmalıdır.

 

 

Yeliz Şengül 11 Eylül 2023